Artefiletikou ke kreativnímu učení v přírodě
0313000115
Výzva č. 313/2023 – Podpora projektů kreativního učení II v rámci Národního plánu obnovy
Komponenta 4.5 – Rozvoj kulturního a kreativního sektoru
2023-2024
Projekt „artefiletikou ke kreativnímu učení v přírodě“ byl realizován v období září 2023 až červen 2024 ve spolupráci se čtyřmi mateřskými školami a lesními kluby v Ústeckém a Středočeském kraji a v Praze. Projekt přinesl inovativní přístup ke vzdělávání dětí předškolního věku prostřednictvím metody kreativního učení, jež propojovala umění a přírodu.
V rámci projektu proběhlo celkem 280 hodin tzv. eko artefiletických projektových dnů, jejichž prostřednictvím se u více než 60 dětí ve věku 3–7 let rozvíjela kreativita, smyslové vnímání i vztah k umění a přírodnímu prostředí.
Eko artefiletika, jakožto moderní mezioborová metoda, kombinovala prvky výtvarné, dramatické a pohybové výchovy s hlubokým vnímáním a prožitkem přírody. Děti měly možnost tvořit s využitím přírodních materiálů a přírodních jevů– například větru, deště či krajiny. Součástí programu byly rovněž tvořivé hry a sdílení zážitků, které podporovaly komplexní osobnostní rozvoj dětí, a to v oblasti emoční, sociální i fyzické.
Projekt rovněž významně přispěl k rozvoji kulturního a kreativního sektoru. Do jeho realizace bylo zapojeno 20 profesionálů z oblasti kultury a umění, kteří si pod odborným vedením metodika a supervizorky prohloubili své kompetence v práci s dětmi a v tvorbě vzdělávacích programů. Díky tomu projekt obohatil nejen dětské vzdělávání, ale také posílil odbornou kapacitu lektorů v oblasti kreativního učení.
Projekt artefiletikou ke kreativnímu učení v přírodě tak vytvořil jedinečné propojení umění, ekologie a vzdělávání, a otevřel cestu k udržitelnému a tvořivému přístupu k učení v raném věku.
Adam Kyprý
Metodik a lektor Eko artefiletiky s rozsáhlou praxí v MŠ, koterapeut a lektor v rámci Eko Art Therapy Institutu. Absolvent Pražské VŠ psychosociálních studií, pětiletého psychodynamického výcviku, Art psychoterapeutické a artefiletické školy, mnoha odborných kurzů kreativních technik pro oblast soc. služeb a školství etc. Interní člen Mezinárodní Asociace Expresivních Terapií (IEATA) a Sdružení pro tvořivou dramatiku (STD). Student Project Nature Connect Inc. (Master of Science in Applied Eco-Arts Therapy (MSc.) a DAMU (Katedra výchovné dramatiky, obor dramatická výchova).
Jana Merhautová
Art psychoterapeutka, supervizorka, místopředsedkyně výboru České arteterapeutické asociace. Ředitelka Eko Art Therapy Institutu z.s., lektorka kurzů a výcviků (viz činnost a charakter žadatele). Vzdělání: FHS UK v oboru Supervize (Mgr.), sociální práce (Bc.), psychodynamický a hlubinně orientovaný výcvik v psychoterapii se speciálním zaměřením na využití arteterapie (SUR, ČAA). Studium WCU University Project Nature Connect, Institute of Global Education The Applied Eco-Arts Therapy USA – PhD.
Prof. PhDr. Jan Slavík, CSc.
Odborný garant projektu. Profesor pedagogiky na Univerzitě Karlově, autor konceptu artefiletiky a jeden z předních českých odborníků na estetickou výchovu a evaluaci ve vzdělávání. V projektu garantoval kvalitu metodického zázemí programu. Jeho celoživotní práce se zaměřuje na podporu rozvoje tvořivosti, etiky a identity prostřednictvím umění ve vzdělávacím procesu.